האם אפשר לתלות מדפים על קיר גבס?

התשובה היא כן, אך יש דרכים מסוימות לעשות זאת, ויש לפעול על פיהן. עם זאת, אם יש לכם קיר גבס בבית, ודאי תשמחו לשמוע שבעזרת אותן דרכים, ניתן לתלות על הקיר מדפים ואף טלוויזיות כבדות יחסית. אז איך עושים את זה בפועל?

הכירו את קיר הגבס

קיר גבס בנוי ממעין קורות (ניצבים) אשר מהווים שלד מתכתי ללוחות הגבס המותקנים ביניהם. ניתן להשתמש הן בעובי לוחות הגבס ואף בניצבים לשם ייצוב התלייה. עם זאת, יש לזכור שקיר הגבס איננו יציב כמו בטון, או עמיד כמו בטון- לכן כפי שנראה, במידת הצורך יש לחזקו באמצעות לוח ייעודי, או מתקנים אחרים.

הקיר בנוי או בבנייה?

על קיר בנוי נדבר בהמשך, אולם אם הקיר עדיין בבנייה, האפשרות המומלצת היא לתכנן מראש את אזור התלייה, לתחום אותו ולרכוש לוח מתאים שיורכב במקום שכבת הגבס הפנימית, בין הניצבים. במילים אחרות, המטרה היא להגיע למצב שבו רק המדפים\הטלוויזיה ניתלת על אותו לוח (מומלץ להיוועץ עם בעל מקצוע לגבי סוג הלוח ועוביו). את הלוח מצפים בגבס, וכך

הקיר נראה אחיד מבחוץ, אך מבפנים יש את אותה שכבה חזקה יחסית, שנועדה להחזיק את המשקל הכבד. נציין שוב, שמכיוון שמדובר על תהליך הבנייה של קיר הגבס, יש לבצע את העבודות הללו באמצעות בעל מקצוע מתאים מתחום הגבס (לדוג' קבלן גבס) ע"מ לוודא כי העבודות נעשות בצורה מקצועית ובטוחה.

במידה והקיר כבר בנוי, או שאין אפשרות להוסיף לוח

עדין ניתן לתלות שמקלים שונים על קיר הגבס הבנוי, אך יש לציין שזו אינה האופציה העדיפה. המשקל שקיר גבס לבדו יכול לשאת איננה גבוהה, אך בעזרת הכנה נכונה ניתן עדיין לתלות משקלים גדולים יחסית, כלומר לא להסתפק רק בתליית תמונות או מראות בלבד. ראשית, התלייה תיעשה לרוב באמצעות דיבלים. מה שחשוב לזכור בהקשר הזה:

  • קיר הגבס הוא יחסית עדין ולכן תוך כדי הקדיחה, יש לנקוט במשנה זהירות. אם אינכם בטוחים שתוכלו לעשות זאת, כאמור, פנו לאיש מקצוע.
  • המטרה היא לפזר את המשקל בצורה יעילה, ככל עוד שהמשקל עולה (ובכלל) לכן, יש לדעת בדיוק מהם המרווחים הנכונים בין הדיבלים והעומק איתו ניתן להגיע.

באילו דיבלים לבחור?

זוכרים שהמטרה היא לפזר את המשקל בצורה כמה שיותר אחידה? ובכן, קיימים סוגים שונים של דיבלים שיכולים לסייע להם לעשות זאת. ככל שהדיבל קטן יותר (בד"כ) כל גם המשקל שנועד לשאת יהיה קטן יותר, כמו כן, זכרו לבחור גם את החומר המתאים של הדיבל, לדוגמא – דיבל שבלול ממתכת מיועד לנשיאת משקלים גדולים יותר מאשר דיבל שבלול מפלסטיק, ולעומת

שניהם, דיבל רוזט הוא ארוך ומוכנס בתוך כמה שכבות של גבס בקיר, ולכן גם מיועד לנשיאת משקל רב יחסית. אם תרצו להתקין טלוויזיה למשל, דיבל רוזט בשילוב מתקן נוסף שיותקן על הקיר, יכולים לעשות את העבודה נאמנה.